........attendi qualche secondo.

#adessonews solo agevolazioni personali e aziendali.

per le ricerche su Google, inserisci prima delle parole di ricerca:

#adessonews

Siamo operativi in tutta Italia

 

Zakupy w Niemczech czy w Polsce? Sprawdzamy, gdzie jest taniej #adessonewsitalia

Jeśli kierujemy się w stronę Niemiec, zaczynając podróż w okolicach Szczecina, ostatnim dyskontowym sklepem, który miniemy, będzie market Netto w Dobrej Szczecińskiej. Z kolei pierwszym dyskontem po niemieckiej stronie będzie również punkt Netto – w miejscowości Löcknitz. Stąd też wybór sieci do naszego “testu” cen. Oba markety wydały nam się idealne do porównania cen

Oba znajdują się też poza dużymi miastami, a w tych – jak wiadomo – stawki są zwykle wyższe. W obu sklepach kupiliśmy sześć popularnych artykułów – bułkę, chleb, mleko, wodę mineralną, olej słonecznikowy oraz puszkę coli. Aby było jak najbardziej fair, wszędzie wybraliśmy po prostu najtańszy produkt z danej kategorii.

Ile zapłaciliśmy? W Polsce otrzymaliśmy przy kasie rachunek na 20,52 zł. W Niemczech – 6,44 euro. Biorąc pod uwagę kurs z 17 października, różnica jest jednak dość spora. W przeliczeniu zakupy w niemieckim Netto kosztowały niemal 31 zł. Gdy jednak wczytaliśmy się w paragony, wszystko wyglądało już inaczej.

Po pierwsze, jeśli w Niemczech kupujemy plastikowe butelki i puszki, doliczana jest kaucja za opakowania. Jednak pieniądze można łatwo odzyskać w specjalnych automatach, do których się wrzuca puste butelki tudzież puszki. Netto doliczyło nam w tej sposób 50 centów. Olej słonecznikowy natomiast w Polsce był dostępny w półlitrowym opakowaniu, ale w Niemczech trzeba już było kupić litrowe opakowanie.

Czytaj także w BUSINESS INSIDER

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Jeśli więc odejmiemy kaucję i wyliczymy cenę za pół litra oleju, niemieckie zakupy będą kosztować już 4,6 euro. A więc 22 zł. Polskie Netto jest więc cały czas tańsze, ale różnica jest już właściwie minimalna.

A jak to wygląda, jeśli chodzi o poszczególne produkty? Zdecydowanie tańsza jest w Niemczech woda – w przeliczeniu kosztowała tam tylko 1,2 zł. W Polsce zapłaciliśmy ponad 2,1 zł. Co ciekawe, za Odrą też wyraźnie mniej płaci się za olej słonecznikowy. Półlitrowa butelka kosztuje w Polsce 9 zł, a litrowa w Niemczech – równowartość niecałych 13 zł.

Paragon z polskiego Netto (po lewej) i z niemieckiego Paragon z polskiego Netto (po lewej) i z niemieckiego | Business Insider Polska

Zobacz także: Szukałem polskich produktów w Niemczech. Półki się od nich uginają

Zakupy w Niemczech będą tańsze niż w Polsce. Być może to kwestia tygodni

A co, gdybyśmy dodali do naszych zakupów np. owoce? Banany w Niemczech są tańsze niż w Polsce. U nas trzeba zapłacić niecałe 6 zł, za Odrą – równowartość 5,7 zł. Zdecydowanie tańsze są za to w Polsce jabłka. Niemcy za ich kilogram płacą niemal 12 zł, my – 4 zł.

Banany już są w Niemczech tańsze niż u nas Banany już są w Niemczech tańsze niż u nas | Mateusz Madejski / Business Insider Polska

Trend jest jednak dla Polski bardzo niekorzystny. Jeszcze kilka miesięcy temu zakupy w Niemczech były wyraźnie tańsze. Teraz ceny się wyrównują i niewykluczone, że w okresie świątecznym już w Niemczech będzie taniej.

Niemiecki i polski sklep Netto dzieli kilkanaście minut jazdy autem Niemiecki i polski sklep Netto dzieli kilkanaście minut jazdy autem | Mateusz Madejski / Business Insider Polska

Za naszą zachodnią granicą inflacja jest najwyższa od 70 lat i wynosi ponad 10 proc. To jednak i tak niewiele w porównaniu do wzrostu cen w Polsce, który we wrześniu przekroczył 17 proc. Jeśli tak wysoka różnica w polskiej i niemieckiej inflacji się utrzyma, to już kwestią czasu jest to, kiedy Polacy będą myśleli o robieniu zakupów w Niemczech. A do tej pory to przecież tradycyjnie Niemcy szukali w Polsce niskich cen.

Wiele też zależy oczywiście od kursu naszej waluty. Złoty jest jednak słaby i trudno przewidywać, żeby prędko mogło się to zmienić. Zwłaszcza w kontekście informacji o zamrożeniu dla naszego kraju pieniędzy z wieloletniego budżetu UE.

Autor: Mateusz Madejski, dziennikarz Business Insider Polska

W tekście umieszczono link reklamowy naszego partnera:

Clicca qui per collegarti al sito e articolo dell’autore

“https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/zakupy-w-niemczech-czy-w-polsce-sprawdzamy-gdzie-jest-taniej/0qcjtzc”

Pubblichiamo solo i migliori articoli della rete. Clicca qui per visitare il sito di provenienza. SITE: the best of the best ⭐⭐⭐⭐⭐

Clicca qui per collegarti al sito e articolo dell’autore

La rete Adessonews è un aggregatore di news e replica gli articoli senza fini di lucro ma con finalità di critica, discussione od insegnamento, come previsto dall’art. 70 legge sul diritto d’autore e art. 41 della costituzione Italiana. Al termine di ciascun articolo è indicata la provenienza dell’articolo. Per richiedere la rimozione dell’articolo clicca qui

#adessonews

#adessonews

#adessonews

 

Richiedi info
1
Richiedi informazioni
Ciao Posso aiutarti?
Per qualsiasi informazione:
Inserisci il tuo nominativo e una descrizione sintetica dell'agevolazione o finanziamento richiesto.
Riceverai in tempi celeri una risposta.